E-Defter Uygulamasının Faydaları

Konusu 'e-Fatura | e-Defter | e-İmza' forumundadır ve Piramit tarafından 25 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Piramit

Piramit Yönetici

e_defter_logo.png

Tüm mükelleflere e-fatura ve e-defter uygulanması zorunluluğu getirilmesi ve sonrasında mali idare tarafından yüklenen defterlere denetim yapılması halinde mesleğin önemi daha da anlaşılacaktır.

Bildiğim kadarı ile şimdilik e-defter uygulamasında sizin haberiniz olmadan bir vergi incelemesi yapılamıyor.

E-defter uygulamasında bence halen bazı eksiklikler bulunmaktadır. Özellikle tüm faturalı gelirler ile fatura ve fiş ile olan giderlerin vergi numaraları da sisteme girilmeli ve bilgiler e-defter sistemine öyle yüklenmelidir. Böylece maliye e-defter sistemine yüklenen bir program ile kendiliğinden hiçbir rakamsal sınırlama olmadan ba ve bs formları mantığında çapraz kontrol yapabilir veya başka incelemeler yapabilir.

Ayrıca denetim görevlileri kayıt usulü açısından da incelemelerde bulunabilirler.

Bu tarz bir sistem ile mali müşavirin bir mükellef için harcamış olduğu zaman ve emek daha fazla olacağından zamanla az mükellef, yüksek ücret ve yaptığı emek sonrasında doğru ve güvenilir mali tablolar ortaya çıkacaktır.

Eğer bu tarz bir sistem gelir ise hem mükellef hem vergi idaresi hem de mali müşavir için faydalı olacaktır.

Mükellef açısından bakarsak; şirketinin/işyerinin gerçek değeri belli olacak, mali kayıtları doğru ve usule uygun olacak, idare ile sorunlar yaşamayacak, yıllık defter tasdik parası ödemeyecek fakat karşılığında mali müşavirlik ücreti artacaktır.

Vergi idaresi açısından düşünürsek; hatalı ve usule uygun olmayan mükellefler kolaylıkla tespit edilecek, çapraz kontrol ile naylon fatura olayının önüne geçilecek, mükellefler ile ilgili sağlıklı bilgilere ulaşacak.

Mali müşavirler açısından düşünür isek; işini gerçekten ve hakkı ile yapan müşavirler ile işlerini düzgün yapmayanlar ayrılacaklar, mali müşavirler kendilerine daha fazla zaman ayıracak, haksız rekabet ve ruhsat kiralama zamanla bitecek ve meslek bir nebzede olsa hak ettiği yere gelecek.

Bu tarz bir sistemin ülkemizdeki uygulanması çeşitli sebepler yüzünden şu an için zor olmakla birlikte tahminim 5 - 10 yıl içinde gerçekleştirilebilir diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Mart 2016

Sayfayı Paylaş